Dlaczego ten związek nie przetrwał

dnia

Zaczęło się wspaniale. Wasza wzajemna fascynacja na początku zdawała się zapowiadać długi i poważny związek. Po pewnym czasie odkryliście jednak, że łączy was o wiele mniej, niż się wydawało, że coraz trudniej jest się wam dogadać. Rozstanie trwało długo, bo nie chciałeś/chciałaś zmarnować energii poświęconej na budowanie waszej historii. Pozostał żal, poczucie klęski i decyzja: nigdy więcej!

Język obcy pojawia się w naszym życiu najczęściej w raczej instytucjonalnych okolicznościach, gdy idziemy do szkoły i tam po prostu mamy lekcje angielskiego. Wybór jest ograniczony – uczymy się takiej umiejętności, jaką ktoś odgórnie uznał za najbardziej przydatną i do opanowania. Zwykle dopiero w późniejszych latach, w kolejnych szkołach i dalej, zaczynamy zastanawiać się nad tym, jaki następny język wart jest poświęcenia mu czasu (i uczuć.) Czy wiesz, jaki język wybrać, aby twoja relacja z nim była długa i owocna?

Część osób opiera się na tym samym kryterium przydatności, które było stałym akompaniamentem ich nauki angielskiego. Sprawdzają liczbę użytkowników języka, możliwość znalezienia pracy, średnie zarobki mówiących danym językiem itd. Co z tego jednak, że wybierzemy hiszpański jako drugi najbardziej popularny język na świecie, jeśli okaże się, że stracimy do niego motywację po kilku tygodniach? To, że język nam „nie wchodzi”, może oznaczać wiele różnych problemów i błędów, jakie popełniamy, ucząc się go – ale może też oznaczać, że po prostu źle wybraliśmy partnera tego związku (krótkiego, długoletniego, albo na całe życie). Poniżej lista pytań, na które warto sobie odpowiedzieć przy rozpoczynaniu nauki nowego języka:

1. Czy masz możliwość posługiwania się nim od samego początku? Zastanów się, z kim będziesz mógł rozmawiać w języku, jaki wybierzesz. Być może masz na studiach wielu Erasmusów z Hiszpanii, którzy wydają ci się bardzo wesołą i ciekawą grupą. Może twoi sąsiedzi są Ukraińcami? Twoja firma ma wielu kontrahentów z Niemiec? Wybierając język, pomyśl o tym, z kim będziesz rozmawiał i kogo poznasz dzięki niemu. Niekoniecznie na żywo – znam ludzi, którzy zaczęli uczyć się rosyjskiego, żeby zrozumieć wiadomości przesyłane na czacie w ich ulubionej grze online!

2. Czy język, jaki wybierasz, łączy się w jakiś sposób z twoimi zainteresowaniami? Jeśli zastanowisz się nad tym, jak najchętniej spędzasz wolny czas, wybór języka obcego może okazać się o wiele prostszy. Opanujesz go szybciej i łatwiej, jeśli słyszysz go regularnie w serialach, filmach, piosenkach czy w grach komputerowych. Może raz do roku wyprawiasz się w Alpy na narty? Co jeśli od kilku lat jeździsz na wakacje do Chorwacji? Marzysz o podróży do Chin i kolekcjonujesz przewodniki po Azji? Słuchasz niemieckiego metalu? Dzięki opanowaniu nowego języka, rozwiniesz swoje pasje (i zapoczątkujesz nową – naukę języków).

3. W jaki sposób język wpłynie na twoją przyszłość? Nie znasz żadnych osób, które mówią w interesującym cię języku? Zaplanuj poznanie ich! Pomyśl nie tylko o tym, jakie istniejące możliwości chcesz wykorzystać, ale też jakie możesz dla siebie STWORZYĆ. W ten sposób możesz zamienić wszystkie obiektywne motywy, o których pisałam wyżej – takie jak liczba użytkowników języka czy możliwości zarobkowe – w swoje subiektywne motywacje. Znając szwedzki, będziesz więcej zarabiał/zarabiała w mojej branży. Znając włoski, zwiększasz swoje szanse na wyjazd na Erasmusa do Rzymu. Mówiąc po hiszpańsku, dogadasz się w wielu krajach podczas podróży do Ameryki Południowej i tak dalej – krótko mówiąc, wpłyniesz na to, kim będziesz w przyszłości.

4. Czy chciałbyś/chciałabyś mieszkać w kraju, w którym jest językiem oficjalnym? Czy czujesz jakiś związek ze stojącą za nim kulturą? Pomyśl o tym, co wiesz o kraju i ludziach mówiących wybranym językiem. Jaki tryb życia prowadzą, czy są zamknięci czy raczej otwarci, czy uchodzą za zorganizowanych, punktualnych, czy raczej wręcz przeciwnie? Co podoba ci się w kulturze ich kraju, co cię fascynuje, a czego wydaje ci się, że nie będziesz w stanie zaakceptować?

W jednym z odcinków podcastu Olly’ego Richardsa padło pytanie, czy można nauczyć się japońskiego do poziomu C1 (zaawansowanego), całkowicie ignorując japońską kulturę. Według mnie jest to niemożliwe. Kultura przenika do mowy, nie da się jej odrzucić. Ucząc się języka obcego, okazujemy w pewnym sensie szacunek kulturze jego użytkowników i trudniej będzie nam opanować go na zadowalającym poziomie, jeśli związana z nim kultura zupełnie nas nie interesuje.

5. Do jakiego stopnia chciałbyś/chciałabyś opanować dany język i w jakim zakresie? Nauka języków zakłada rozwijanie czterech umiejętności: mówienia, słuchania, czytania i pisania. W zależności od celu twojej nauki, możesz skupić się na wszystkich lub tylko na kilku. Studiując we Włoszech, odkryłam, jak bardzo potrzebna okazała mi się umiejętność pisania – maili, zadań domowych, esejów. Poziom, na jakim musiałam się nim posługiwać, uczestnicząc w wykładach i ćwiczeniach, też musiał umożliwiać mi zrozumienie wszystkiego. Francuski jednak nie wymaga ode mnie aż tyle zaangażowania. Wystarczy mi, że umiem czytać (uwielbiam literaturę francuską i po francusku) oraz rozmawiać. Język pisany nie jest mi do niczego potrzebny. Uczysz się koreańskiego, bo chcesz oglądać swoje ulubione seriale bez napisów? Na twojej ulicy mieszka wielu Portugalczyków? Mąż twojej siostry jest Turkiem? Zastanów się, w jakim zakresie i na jakim poziomie będziesz posługiwał się nowym językiem.

I ostatnie pytanie:

6. Jak bardzo podoba ci się wybrany język? Powinno być mniej ważne, niż wszystkie inne, bo według mnie mniej wpływa na motywację do jego nauki. Przyznam jednak otwarcie, że sama włoskiego zaczęłam uczyć się ze względu na jego piękne brzmienie, a niemiecki odrzuciłam kiedyś ze względu na jego chropowatość. Co najbardziej podoba ci się w brzmieniu, melodii, wyglądzie wybranego języka? Zwróć uwagę na to, jak mówią jego użytkownicy (głośni Hiszpanie, małomówni Szwedzi), jakich gestów używają. „Czujesz” swój wybrany język? Umiesz sobie wyobrazić, że z nim żyjesz na co dzień?

Jeśli po dogłębnym przemyśleniu sprawy nadal jesteś pewien/pewna swojej decyzji, gratuluję – to był dobry wybór. Życzę wam wspaniałego poznawania się!

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s