Jak zostać językowym hipsterem

dnia

Nudzą cię nowoczesne i popularne metody nauki języków obcych? Jesteś na bakier z nowymi technologiami, mediami, a zamiast aplikacji wolisz papier i długopis? Czujesz, że korzystanie z komputera i telefonu komórkowego zajmuje zbyt wiele miejsca w twoim codziennym życiu? Spróbuj czegoś zupełnie innego. Sięgnij po metody opisywane przez poliglotów przedwojennych, z czasów przed nastaniem Internetu. Zwolnij trochę swoją naukę (może okaże się, że właśnie to było jej od dawna potrzebne?)

1. Używaj tylko starych podręczników bez obrazków, z pożółkłym papierem i charakterystycznym zapachem. Znajdź książki wydane ponad 50 lat temu, rozmówki z czasów PRL, kursy z materiałem audio nagranym na kasety magnetofonowe. Naucz się nazw przedmiotów współcześnie wychodzących z użycia, nazywając np. żyletkę – brzytwą (możesz uczynić z tego rodzaj misji). POZIOM WYŻEJ: podręczniki wydawane dla wojska amerykańskiego i kopiowane na maszynach do pisania.

2. Zainwestuj w walkmana i słuchaj nagrań z kaset. Nagrywaj na kasety własne dialogi i audiodzienniki. A może jesteś w stanie znaleźć płyty winylowe, albumy wykonawców tworzących utwory w twoim języku docelowym?

6852192636_2f441922b0_z

3. Ze wszystkich wyjazdów zagranicznych przywoź gazety, magazyny, książki, ulotki. Ucz się, tłumacząc ich zawartość od początku do końca, słowo po słowie. Poznasz w ten sposób wiele mniej i bardziej przydatnych słów oraz struktur gramatycznych, które będziesz sobie musiał/musiała jakoś samodzielnie wytłumaczyć.

4. Korzystaj WYŁĄCZNIE z papierowych słowników. Najlepiej wielotomowych. Na wszelki wypadek noś je zawsze przy sobie – w końcu nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą.

5. Znajdź korespondencyjnych przyjaciół zagranicznych i wymieniaj z nimi listy w języku, którego się uczysz. Skorzystaj z pomocy uczelni, ambasad lub instytutów kultury zagranicznej, żeby dotrzeć do osób zainteresowanych tym jakże pięknym rodzajem wymiany językowej. POZIOM WYŻEJ: co jakiś czas odbywajcie kurtuazyjne rozmowy za pośrednictwem telefonów stacjonarnych lub odwiedzajcie się nawzajem.

4954528861_3f752d2ecd_z

6. Wybierając książki czy audiobooki, opieraj się na zbiorach domeny publicznej. Udostępniane w niej dzieła zostały wydane ponad 75-100 lat temu. To doskonałe źródło wyrafinowanego i wyszukanego języka. POZIOM WYŻEJ: naucz się na pamięć kilkunastu cytatów z klasycznej poezji w języku docelowym i recytuj je przy każdej okazji.

7. Czytając książki w miejscach publicznych, upewnij się, że okładka klasyka w oryginale jest dobrze widoczna. POZIOM WYŻEJ: czytanie książek w języku posługującym się innym alfabetem, np. po chińsku czy po arabsku.

8. Podczas pierwszych zajęć z języka z prywatnym nauczycielem zaznacz, że chcesz uczyć się metodą belferską i nie zgadzasz się na nadmierną ilość konwersacji, aplikacje, programy, broń Boże na korzystanie z internetu! Wyraź chęć skupienia się na gramatyce.

9. Ogłoś poszukiwania native speakera do partnerowania ci w rozmowach w lokalnej gazecie, na słupach z ogłoszeniami i w kawiarniach. Pisz ręcznie, wyraźnie, zaznacz, że interesują cię tylko poważne propozycje. UWAGA: twoje poszukiwania mogą zakończyć się porażką w sytuacji kiedy mieszkasz w małej miejscowości i choćbyś się starał/starała ponad miarę, nie znajdziesz w okolicy żadnych cudzoziemców.

10. Ucz się możliwie najbardziej skomplikowanego języka, do jakiego materiały będziesz w stanie znaleźć. Jeśli zaś uczysz się języka popularnego, takiego jak niemiecki albo włoski, opanuj jeden z jego dialektów. UWAGA: upewnij się, czy twój niebanalny wybór nie jest tak naprawdę ostatnim krzykiem mody językowej (przypadek islandzkiego i indonezyjskiego). POZIOM WYŻEJ: ucz się martwego języka.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s